Narva linn


XVIII Eesti Muuseumide Festivali näitused Narva linnuses

I koht – SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide näitus "Suvorovi tänava naised"

2002. aastal jõudis õnneliku juhuse tõttu Läänemaa Muuseumisse ühest Haapsalu vanalinna Saue tänava majast kogu tekstiilesemeid, millest suurim osa naiste rõivad pärineb aastatest enne I maailmasõda. Tegemist on oma kompaktsuselt unikaalse leiuga – kokku 80 erinevat rõivaeset (pluusid, põlled, kübarad, jakid, kostüümid jms.).

Näitus õpetab väärtustama tekstiilide kaudu sajandite vaimset pärandit ehk meie „vanavanaemade garderoobi”, näitab toonaseid moesuundi ja suundumusi, maitseid ja väärtushinnanguid. Riiete leiu XIX/XX sajandi osa eksponeeritakse kogu kollektsiooni kirevust välja tuues. Õmblejanna töönurk annab võimaluse näidata vaatajatele tekstiilidega seonduvatest teemadest – mida oli vaja rõivaste tegemiseks ja korrastamiseks. Näitusele on lisatud seletavad tekstid XX sajandi alguse moeajaloost, õmblusvõtetest, materjalidest ning tehnilistest võtetest.

Koostööpartnerid on Ennistuskoda Kanut, Haapsalu Kutsehariduskeskuse tekstiilitöö osakond ja moekunstnik Kai Saar.

Näitus jääb avatuks kuni 13. desembrini 2015

Tartu Kunstimuuseumi näitus "Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014"

Projekti raames kogutud materjal koondab videointervjuusid tänavakunsti ja grafiti praktiseerijatega ning linnaruumi uurijatega. Fotoarhiivis on keskendatud grafiti ja tänavakunsti rikastele paikadele Tartu linnas – esile on toodud Fortuuna skatepark, Lillemägi, Betoon, Vabaduse galerii, Magasini tänav.

Narva Muuseumis on varem eksponeeritud näitus üleval oma vähendatud kujul. Külastajatel on võimalik tutvuda fotoarhiivi, videointervjuude, grafiti kirjutaja Bachi isiklike esemete, Roman-Sten Tõnisso fotoseeria „Nimeta (Tartu tänavatel)”, Rauno Thomas Mossi maalide seeriast „Suletud Tartu” ning eesti-, inglisekeelne raamatuga „Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014”.

Antud projekti eesmärk on olnud vajadus luua erinevatest grafiti kirjutajatest ja tänavakunstnikest profiil – millal ja kuidas alustas loometegevust, millised on ambitsioonid, milliste motiividega töötab. Nende tegevuse tulemusena on Tartu saavutanud müütilise kuulsuse Eesti tänavakunsti pealinnana. Kutsudes neid tüüpilisteks indiviidideks, osutame viisidele, kuidas välismaiste eeskujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega. ujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega. ujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega. ujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega.

Näituse kontseptuaalne kihistus põhineb videointervjuudel, kus Bach, Medley, Barthol Lo Mejor, MinaJaLydia, Edward von Lõngus mõtestavad oma praktikat läbi topeltidentiteedi. See on kui avalik saladus, „jõuluvana või kollektiivteadvuse ühislooming”, nagu tänavakunstnik Edward von Lõngus seda on sõnastanud.

Näituse toimkond:
Kuraator: Marika Agu
Graafiline disainer: Margus Tamm
Näituse installatsioon: Siim-Ghert Preiman
Tõlkija: Julia Polujanenkova

Näitus jääb avatuks kuni 1. desembrini 2015

Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu näitus "Euroopa kirjanduslik karakterid"

Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu näitus „Euroopa kirjanduslikek karaktereid” on eestikeelne rändnäitus rahvusvahelisest virtuaalnäitusest „European Literary Characters”.

Näitus põhineb ideel, et kirjandustegelased pakuvad laiale publikule väga otsest ja isiklikku juurdepääsu kirjandusele ja toimivad kultuuris mütoloogiliste tegelastena. Odüsseus, Don Quijote, kuningas Lear, Faust ja Anna Karenina on tuntud tegelased isegi neile, kes vastavaid teoseid lugenud ei ole. Näituse eesmärk on anda laiemale avalikkusele võimalus tutvuda legendaarsete tegelaskujudega ka Euroopa väiksemates rahvuskirjandustes.

Näitus on üles ehitatud kolmetasandilisena: tegelane-kirjanik-kontekst. Nii saab huviline rohkem teada tegelaskuju loonud autorist ning kohalikust kirjanduselust ja ühiskonnast ajal, mil kirjanduskarakter ilma sündis. Eestit esindavad näitusel Kalevipoeg, Lotte, Tiina (Libahunt), Toots ning Andres ja Pearu.

Näitus valmis koostöös Eesti, Kreeka, Luksemburgi, Soome ja Ungari kirjandusasutustega ning esialgu on esindatud nende viie riigi kirjanduse populaarsed tegelaskujud.

Ingliskeelne virtuaalnäitus asub aadressil: www.literarycharacters.eu.

Näitus oli osa projektist „Comparing Learning Opportunities in the Field of Literary Heritage” ning näitust rahastasid Grundtvig Learning Partnership ja Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo:
Maarja Vaino
MTÜ Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing
www.kirjanikemuuseumid.ee
Tel: +372 55583269

Näitus jääb avatuks kuni 1. desembrini 2015

Narva muuseum

Lisatud 30.09.2015, 12:25
Muudetud 30.09.2015, 12:43

eelmine järgmine