Narva linn


Näitus "Eesti vapp"

Alates 2. juulist on Narva linnuse kuuendal korrusel avatud Eesti Ajaloomuuseumi ja Riigikantselei rändnäitus, mis tutvustab Eesti vapi sünni- ja kujunemislugu.

Tänavu tähistab Eesti Vabariigi riigivapp 90. sünnipäeva. Riigivapi seadus võeti vastu 19. juunil 1925 ja see jõustus 21. juulil 1925. Sellest ajast peale on meie riigi sümboliks kuldsel kilbil kolm sinist sammuvat otsavaatavat lõvi. Riigivapi kasutamise õigus on riigiasutustel ning riigivõimu teostavatel organitel ja isikutel.

Näituse „Eesti vapp“ vahendusel antakse ülevaade sellest, kuidas Taanist pärinev kolme lõviga vapp jõudis Eestisse, kehtis siin sajandeid võõrvõimude sümbolina ja võeti siis kasutusele eestlaste poolt ärkamisajal rahvuslikus liikumises. Lõvidega vapp muutus Eesti Vabariigi sümboliks juba enne ametlikku riigivapiks kinnitamist. Riigikogu kinnitas riigivapi 19. juunil 1925. Okupatsioonivõimud keelasid Eesti riigivapi kasutamise ning sel ajal tähistas vapp koos sinimustvalge trikolooriga vastupanu. Uuesti võeti ajalooline Eesti riigivapp kasutusele pärast iseseisvuse taastamist.

Lisaks riigivapi kujunemise loole jutustab näitus ka vapi kasutamisest tänapäeval. Retke läbi Eesti vapi ajaloo aitavad külastajal läbida robot-ajamasin AIKON ja tema sõber taksikoer TAKS.

Näitus on avatud kuni 30. septembrini 2015.

Näituse kuraatorid: Hiljar Tammela, Ivar Leimus (Eesti Ajaloomuuseum).
Kunstnik-karikaturist: Andres Varustin.
Kujundaja: Aime Andresson (Eesti Ajaloomuuseum).
Idee autor: Gristel Ramler.
Näituse koostööpartnerid on Riigikantselei ja Välisministeerium.

Näitus "Eesti vapp"

Info:
Anna Judina,
Narva muuseumi näituste ja ürituste kuraator,
tel. 3599248,
naitused@narvamuuseum.ee

Lisatud 26.06.2015, 13:33
Muudetud 26.06.2015, 15:41

eelmine järgmine