Narva linn


Näitused Narva muuseumis

• Alates 15. veebruarist on Narva linnuses avatud laste kunstinäitus "Eesti linnad läbi laste silmade".

24. veebruaril tähistatakse Eesti Vabariigi aastapäeva. Selleks päevaks korraldasid lasteaed "Pingviin" ja SA Narva Muuseum laste kunstinäituse "Eesti linnad läbi laste silmade".

Maailmas on väga palju ilusaid ja meeldejäävaid kohti, kuid kodukant, kus laps veedab oma esimesed eluaastad jääb igaveseks tema mällu maailma kõige kaunima ja armsama kohana. Näitusel on esitatud erinevatest Ida-Virumaa linnadest pärit laste kunstitööd, kus noored kunstnikud jäädvustasid oma kodukoha kõige armastatumaid ja tuntumaid kohti.

Info:
Anna Judina, Narva muuseumi näituste ja ürituste kuraator, tel 3599248, e-post naitused@narvamuusem.ee.


• Alates 14. veebruarist 2016 on Narva muuseumi Kunstigaleriis avatud Ljudmilla Šapošnikova fotonäitus Nikolai Roerichi Kesk-Aasia ekspeditsiooni rännuteedest.

Ljudmilla Šapošnikova on tuntud ajaloolane ja indoloog, Venemaa Tsiolkovski-nimelise Kosmonautika Akadeemia ja Venemaa Loodusteaduste Akadeemia akadeemik, teeneline kunstitegelane ja Jawaharlal Nehru rahvusvahelise preemia laureaat. Olles läbi lugenud Nikolai Roerichi ekspeditsioonipäevikud "Altai-Himaalaja" ja "Aasia süda", suundus Šapošnikova üksinda samale teekonnale, nägemaks kõike oma silmaga. Rännaku ajal valmisid selle näituse pildid.

Nikolai Roerich (1874-1947) oli väljapaistev vene kunstnik, õpetlane (arheoloog ja ajaloolane), mõtleja, rännumees ja rahvusvaheline ühiskonnategelane. Roerichi suur kunstiteaduslik Kesk-Aasia ekspeditsioon oli tema elu üks tähtsamaid sündmusi. Raamatus „Aasia Süda“ kirjutas ta: „Lisaks kunstilistele ülesannetele kavatsesime tutvuda Kesk-Aasia muinasmälestiste olukorraga, jälgida religioonide ja tavade olukorda tänapäeval ning üles märkida suure rahvasterände jälgi …“

Näitus on avatud kuni 27. märtsini 2016.

Lisainfo:
Svetalana Boriskina, Eesti Roerichi Seltsi liige, tel 53411009.


• Narva linnuse torni neljandal korrusel on avatud Rootsi diplomaadi Raoul Wallenbergi mälestusele pühendatud näituse "Mul ei ole muud valikut – Raoul Wallenberg".

Raoul Wallenberg on üks tuntumaid ja austatumaid rootslasi kogu maailmas. Rootsi diplomaadina päästis ta 1944. aastal Budapestis holokaustist kümneid tuhandeid juute. Tema tegevus tõendab, et ka vaid ühe inimese julgus ja võimekus võivad maailma muuta. Raoul Wallenbergi teod on eeskujuks ka kaasajal, sest endiselt tuleb vastu seista diskrimineerimisele, ksenofoobiale ja antisemitismile.

Raoul Wallenberg langes 1945. aastal Nõukogude Liidu kätte vangi ning ta viidi Moskvasse Lubjanka vanglasse. Keegi ei tea täpselt, mis temaga pärast seda juhtus. Väidetavalt suri ta vanglas 1947. aastal. Raoul Wallenberg võitles ühe tolleaegse terroridiktatuuriga ja langes ise teise samasuguse ohvriks.

Näitus "To me there’s no other choice – Raoul Wallenberg" (Mul ei ole muud valikut – Raoul Wallenberg) on valminud Rootsi Instituudi ja Elava Ajaloo Foorumi koostöös Rootsi valitsuse tellimusel.

Lisainfo:
Liina Kümnik, Rootsi saatkonna pressi- ja infosekretär, tel 6450600, e-post liina.kumnik@gov.se.


• Narva linnuse torni viiendal korrusel on avatud näitus "Mägesid ja orge luues. Kindlustustööd Tallinnas Rootsi aja lõpus, 1680–1710".

Rootsi võimu perioodil oli Tallinn üks olulisemaid kindlusi Läänemere kaldail. Näitus käsitleb kuulsa rootsi fortifikatsiooniinseneri Erik Dahlbergi projekti järgi Tallinnas enne Põhjasõda teostatud ulatuslikke kindlustustöid. Eksponeeritud on ajaloolisi linnakindlustusi puudutav pildimaterjal.

Mõningaid Tallinna vanalinna ümbruses leiduvaid pinnavorme kutsub rahvas „mägedeks“ või „orgudeks“. Hästituntud on Harju- ja Lindamägi ning Rannavärava mägi. Sageli ei mõelda, et tegemist on ajalooliste kindlusehitiste – Ingeri, Rootsi ning Skoone bastionidega. Võime ainult kujutleda, milline näeks välja Tallinna kesklinn, kui valminud oleks kõik Dahlbergi projektis ettenähtud 11 bastionit koos juurdekuuluvate väiksemate kindlustustega. Näitusel saab näha ka 19. saj. keskel lammutatud barokset Toomväravat nagu see on tuntud Rootsi Sõjaarhiivis säilinud ajalooliste jooniste kaudu.

Näituse kuraator on arheoloog Ragnar Nurk.

Näitus jääb avatuks kuni 27. märtsini 2016.

Info:
Anna Judina, Narva muuseumi näituste ja ürituste kuraator, tel 3599248, e-post naitused@narvamuusem.ee.


Narva muuseum

Lisatud 15.02.2016, 13:37
Muudetud 15.02.2016, 14:03

eelmine järgmine