Narva linn


Narva kolledžis avati Norra näitus "Plastprügi meres"

“Kui suuremat muutust maailmas ei tule, on oht, et 30 aasta pärast on meres rohkem plastprügi kui kalu. Norra tahab olla ülemaailmsete jõupingutuste eestvedajaks, millega välditaks plast- ja muu prügi sattumist merre,» ütles Norra suursaadik Cecilie Willoch.

Plastprügi meres on nüüdisajal üks kõige tõsisemaid keskkonnaprobleeme ja mererahvana on Norra võtnud juhtiva rolli ülemaailmsetes jõupingutustes mereprügi probleemi lahendamisel. Narva Kolledžis avatud näitus selgitab mereprügi lähtekohti, selle tagajärgi ja võimalikke lahendusi.

Igal aastal jõuab maailma ookeanidesse hinnanguliselt kaheksa miljonit tonni plastprügi. See number kahekordistub aastaks 2030 ja neljakordistub aastaks 2050. Umbes 80-90% prügist on pärit maismaalt. Paljudes arengumaades, eriti suurt majanduskasvu kogevates maades, kasvavad ka prügikogused. Paljudes arengumaades ei ole toimivaid jäätmekäitlussüsteeme, mis hoiaksid ära plastprügi sattumise merre.

Norra valitsus on otsustanud asuda juhtima rahvusvahelisi aktsioone, mis võitlevad plastikprügi sattumisega merre, ning on 2018.aastal kahekordistanud toetust mereprügivastastele arenguprogrammidele, kokku 280 miljoni Norra kroonini. Eestvedaja roll tähendab ka teiste veenmist ning Norra on seepärast võtnud ette hulga rahvusvahelisi algatusi selles valdkonnas. Norra pani aluse mitmete rahastajatega fondile Maailmapanga raames, mis toetab võitlust mereprügi vastu, ning Norra peaminister Erna Solberg kutsus ellu kõrgetasemelise Jätkusuutliku Meremajanduse Kogu, mis koondab paljude mereriikide valitsusjuhte.

Sarnaselt Eesti Teeme Ära kampaaniale, on ka Norras organiseeritud arvukalt koristusaktsioone. 2017. aastal korraldas organisatsioon Hold Norge Rent (Hoiame Norra Puhtana) rannikukoristuse, milles osales üle 48 700 vabatahtliku enam kui 2800 talgul üle kogu Norra. Seega on ainult loomulik, et ka Maailmakoristuspäeval 15.septembril on Norras oma meeskond.

Näitus “Plastprügi meres” selgitab, kust mereprügi tekib, juhib tähelepanu selle tagajärgedele ning pakub mõningaid lahendusi. Näitus jääb avatuks Narva Kolledžis 10.oktoobrini 2018.

Lisainfo:
Jevgeni Timostsuk, jevgeni.timostsuk@gmail.com, tel. 5158904
Piret Marvet, Kuninglik Norra Saatkond, piret.marvet@mfa.no, tel. 55672476

Lisatud 12.09.2018, 13:26
Muudetud 12.09.2018, 17:04

eelmine järgmine