Narva linn


Wabadus saabub Narva

06.-12.12.2019: Wabadus jõudis Narva

Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks valmis soomusrong nr 7 "Wabadus", mis liigub mööda Eestimaa raudteesid kunagise lahingutegevuse radadel. Soomusrongi viimaseks peatuskohaks on 6.-13.12.2019. a Narva linn, soomusrong peatub raudteel Paul Kerese tänaval tiigi (P. Kerese - Võidu) vastas.

6.-12.2019 kell 10:00-17:00 on rong külastamiseks avatud.
Rongil on giidid, kes tutvustavad huvilistele näitust.
Eelregistreerimine ekskursioonidele on vajalik, registreerida saab siin. Rongi külastamine ja ekskursioonid on tasuta.

Soomusrongi nr 7 "Wabadus" pidulik vastuvõtt Narva linnas on kavas 7. detsembril kell 14:00, kus sõjaajalooklubid Eestist, Lätist ja Venemaalt etendavad Narva kaitsmise lahingut 1919. aasta detsembris.

13. detsembril kell 14:00 asub Wabadus Narva raudteejaamas, kus toimub lahkumisüritus ning esineb Narva Muusikakooli puhkpilliorkester.

Soomusrong nr 7 "Wabadus" valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Eesti Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.


Narva Linnavalitsuse Kultuuriosakond
kultuur@narva.ee

Soomusrong Wabadus/ Foto: Liis Reiman
Foto: Liis Reiman


28. novembril 2018 möödus sada aastat Eesti Vabadussõja algusest. Lahingute, väejuhtide ja kangelaste kõrval on ühest olulisemaist Eesti ajaloo sündmusest esile tõusnud kaks sümbolit: koolipoistest õppursõdurid ja soomusrongid.

Õppursõdurid on ajalooteadvusesse kirjutanud Albert Kivikas romaaniga "Nimed marmortahvlil" ja 2002. aastal valminud Elmo Nüganeni samanimelise filmiga. Soomusrongidest ja nende rollist vabaduse saavutamisel on aga vähem räägitud.

Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks valmis juubeliaastal soomusrong nr. 7 „Wabadus“. Taasloodud soomusrong „Wabadus“ liigub tänavu mööda kunagist lahinguteed ja jõuab ka mujale Eestisse. Wabaduse teekond jutustab Eesti vabaduse saavutamise lugu.

1918. aasta Vabadussõjas tegutses kuus laiarööpmelist ja viis kitsarööpmelist soomusrongi, kuid soomusrong nr 7 „Wabadus“ ei ole ühegi Vabadussõja-aegse rongi koopia.

Taasloodud soomusrongi koosseisu kuuluvad suurtükivagun, kuulipilduja vagun, dessantvagun, sanitaarvagun ja katteplatvormil asuv soomusauto „Estonia“. Näidisrongis on Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitus.

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ ja sellel asuv näitus alustab oma teekonda 4. jaanuaril 2019 Kehrast. Sellel päeval möödub sada aastat otsustavast lahingust, millega peatati Tallinna poole suunduvad vaenlaste üksused. Soomusrongi teekond kunagisel rindejoonel lõppeb 1. veebruaril 2019 Valgas. Pärast lahingutee marsruudi läbimist liigub soomusrong mööda olemasolevaid raudteid üle terve Eesti kuni 2019. aasta lõpuni.

Ajaloolistest soomusrongidest ei ole säilinud peale fotode mitte midagi. Soomusrong „Wabadus“ on taasloodud ja ehitatud olemasolevast – samamoodi nagu soomusrongid sada aastat tagasi. Rongi liikumiseks kaasaegsel raudteedevõrgustikul on tagatud turva- ja ohutusnõuded.

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ ja Wabaduse teekond sai teoks Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna, Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseumi, AS Operaili, AS Eesti Raudteede, Kultuuriministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Kaitseliidu, Tehnilise Järelevalve Ameti, mitmete teiste muuseumite, kohalike omavalitsuste ning entusiastide toel.

Eesti sõjamuuseum


Lisatud 03.12.2019, 08:37
Muudetud 03.12.2019, 09:51

eelmine järgmine