Narva linn


Ida-Virumaa elanikud arutlesid, kuidas oma ettevõtteid kasvama panna

Kohalike ettevõtete kasv ei pea seisnema vaid kõrgtehnoloogilistes toodetes, aga ka üllatavates ja loovates ärides, mis mõistavad, miks klient toodet või teenust vajab, selgus Narvas OBJEKT loome-hub’is toimunud ettevõtlikele inimestele suunatud meistriklassis.

Alustavatele ettevõtjatele ja vabaühendusele mõeldud teenusedisaini meistriklassis arutleti, kuidas arendada kohalikku ettevõtlust. Meistriklassi mentori, Quantitas innovatsioonibüroo asutaja Kaarel Oja sõnul on äri kasvamist pidurdavad tegurid tihti sarnased. "Paljud tegusad inimesed kiirustavad ärisid ja MTÜ-sid registreerima, tihti peatumata, et küsida, millist kliendi probleemi lahendatakse. Talent, tahe ja empaatiavõime on Ida-Virus tugev. Osalejad leidsid väga loovaid ja ootamatuid ärilisi lahendusi seinast seina küsimustele, näiteks mis ühendaks kogukonda, kuidas vastata naaberriigi külastajate ootustele või mida pakkuda vaimset puhkust vajavatele tippspetsialistidele," tõi Oja näiteks.

OBJEKTi asutaja ja Prototroni juht Jana Pavlenkova lisas, et äri innovatsioon ei kuulu ammu enam vaid IT-ettevõtete sõnavarasse ega peitu programmeeritud koodireas. "Meie kohalikud ettevõtjad pelgavad, et lennukad tooted või teenused sünnivad vaid tehnoloogiahiidude juures. Samasugused toote- ja teenuse arendamise võtted on ka teistesse valdkondadesse kohandatavad, olgu selleks siis näiteks kasvõi raamatupidamisfirma või haridusasutus. Peab julgemalt katsetama ja sellest õppima, kartmata, et satutakse kellegi teise pärusmaale."

Meistriklassis osalenud Svetlana Kolesnikova sõnul on tal alustava ettevõtjana palju ideid, aga puudu jääb teadmistest, kuidas neid klientidele pakkuda. Ta pakub personaalset kodukorrastamise teenust, mis annab inimestele nõuandeid ja väljaõppe, kuidas majapidamises olevad asjad paigutada ja süstematiseerida nii, et need ei raiskaks ruumi ning säästaks ka aega pideva kodu korrastamise arvelt. "Ameerikas ja Venemaal on sarnane teenus juba mitu aastat väga populaarne, kuid Narvas on see võõras. Keeruline on kliendid üles leida ja veel tundmatu teenus arusaadavaks teha," kirjeldas Kolesnikova oma ärilist väljakutset.

Ida-Virumaal ettevõtetele üritusi korraldava Delovaja vetsherinka eestvedaja Olga Kurdovskaja ütles, et kaks päeva andsid hea võimaluse kaardistada, kas ta on õigel teel. "Mõnikord on vaja toetust ja kõrvaltvaataja pilku mõistmaks, kas teed õiget asja," ütles osaleja.

Teenusedisaini meistriklassi tasuta koolituse viisid läbi tunnustatud teenusedisaini ja innovatsioonivaldkonna eksperdid: koolitaja Rethink strateegilise disaini agentuuri asutaja Jana Kukk ning mentorid Quantitas innovatsioonibüroo juht Kaarel Oja, OBJEKTi asutaja ja Prototroni tegevjuht Jana Pavlenkova ning Rethink strateegilise disaini agentuuri juhtivpartner Lars-Erik Hion. Teenusedisaini meistriklassi toetatakse Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) raames Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. Startup Estonia programmi viib ellu KredEx.

OBJEKT on loome-hub Narvas, mille eesmärk on toetada tegutsevate ja alustada soovivate visuaalse multimeedia ettevõtte strateegilist äriarendamist inkubaatori kogenud meeskonna abil.
Rethink on teenusedisaini ettevõte, mille pikaajalise strateegilise disaini kogemusega meeskonnal on oskus luua lihtsaid kasutajakeskseid lahendusi. Rethinkers meeskond töötab välja lahendusi, mis ei nõua kasutajalt pingutust, keskendudes mitte ainult välisele tulemusele, vaid pakkudes tuge ka sisemiste tööprotsesside läbimõtlemisel ja organisatsiooni mõtteviisi muutmisel.
Quantitas on rahvusvaheline innovatsioonibüroo, mis aitab klientidel luua kiire kasvuga tulevikutooteid ja -teenuseid.

Fotod meistriklassist (Kaarel Oja).

Lisainfo:
Jana Pavlenkova
OBJEKTi asutaja
tel 5258066
jana@objekt.is

Lisatud 08.11.2019, 09:04
Muudetud 08.11.2019, 09:26

eelmine järgmine