Narva linn


Kultuur

Narva linna kultuurielu tugineb traditsioonidele, avatusele ja järjepidevale arengule. See peab omakorda tagama hea keskkonna kultuuri loomiseks, nautimiseks ja edasikandmiseks. Linna kultuurielu iseloomustab mitmekesisus, seda nii tegijate kui ka tegevuste ja sündmuste osas.
Kultuurimaja Rugodiv pakub mitmekülgseid võimalusi huvitegevuse harrastamiseks, aktiivseks puhkuseks ning isiksuse arenguks vastavalt soovidele ja eeldustele. Raamatusõprade kasutuses ja käsutuses on Narva Keskraamatukogu ning kaks tema filiaali.
Suure panuse meie linna kultuurielu rikastamiseks annab Narva Muuseum - oma tegevusega, projektidega, ekspositsioonidega ja näitustega. Eriline koht on ka Kunstigaleriil, kus eksponeeritakse nii kohalike kui ka mujalt pärit kunstnike töid. Samas hoitakse ka Narva linna varandust: Narva kaupmeeste-metseenide, Lavretsovi abielupaari kogust pärinevat maalide ja kunstiesemete kollektsiooni.

Kohapeal hinnatakse, edendatakse ning toetakse nii eesti kui ka teisi rahvuskultuure, mida säilitavad ja arendavad elujõulised kolmanda sektori kultuuriühingud ja rahvuskultuuriseltsid.

Linna palele lisavad värvi loomingulised kollektiivid. Oluline osa kultuuripildis on huvikoolidel, Narva Linna Sümfooniaorkestril ning teatril Ilmarine

Linna kultuuriellu panustavad koos nii professionaalsed kui ka asjaarmastajatest loovisikud teatri, kujutava kunsti ja muusika valdkonnast.

Linnas korraldatakse ning viiakse läbi kohaliku ja ka rahvusvahelise tähtsusega üritusi. Üheks tähtsamaks rahvusvaheliseks ürituseks on Fr. Chopini loomingule pühendatud konkurss, mis toimub juba alates 1997. aastast.

Traditsiooniliselt toimuvad suve algul Narva Päevad, mis on kujunenud suurimaks ja huvitavamaks kultuuripeoks meie linnas, omapäraseks loominguliste ning spordikollektiivide ülevaatusteks.

Sport

Narva linna spordielu iseloomustab orienteeritus spordialase meisterlikkuse väärtustamisele ning sportimisvõimaluste kättesaadavusele ja mitmekesisusele. Narvas on loodud nii lastele kui ka täiskasvanutele suurepärased tingimused sportimiseks, linnas on kaks spordikooli ja mitukümmend spordiklubi. Narva Spordikeskus pakub mitmekülgseid võimalusi sportimiseks, treeninguteks ning spordiürituste läbiviimiseks.

Narvas on sündinud maailmakuulus maletaja Paul Keres. Täna kannab üks linna tänavatest tema nime.

Narva spordikoolides on võimalus tegeleda mitmete spordialadega:
lauatennis, sõudmine, aerutamine, ujumine, kergejõustik, korvpall, võrkpall, jalgrattasport, poks, judo, laskesport, motosport, ilu- ja rühmvõimlemine, iluuisutamine, jäähoki, laskesuusatamine.
Lisaks spordikoolidele saab ka Narvas tegutsevates spordiklubides harrastada erinevaid spordialasid.

Koolitatud treenerid valmistavad ette järelkasvu Eesti koondvõistkondadele. Meie linna sportlased osalesid ja osalevad kõrgetasemelistel võistlustel - olümpiamängud, euroopa- ja maailmameistrivõistlused jm. Igal aastal tunnustatakse Narva linna parimaid sportlasi ja treenereid ning kuulutatakse välja aasta parimad spordiüritused.

Spordikoolide ja -klubide poolt korraldatakse vabariiklikke ning rahvusvahelisi võistlusi, viiakse läbi värvikaid vaatemänge linnaelanike ja külaliste kaasamisega.