Narva linn


Näitus “Tähelepanu! 1991! Start!"

Narva linnuse läänehoovi saabus ajaloolabor. Narva Muuseum kutsub kõiki 29. augustini Narva linnuse läänehoovi, kus näeb kaheksa Eesti muuseumi ühisnäitust "Tähelepanu! 1991! Start!", mis keskendub Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale. Näitus on avatud iga päev kell 11:00–18:00.

Foto: Narva muuseum

2021. aasta 20. augustil on Eesti Vabariik olnud taas 30 aastat iseseisev. Nii kaua ei ole meie riik kunagi varem järjest eksisteerinud. Tol momendil ei teadnud veel keegi, kas kätte tulnud võimaluste oskuslik kasutamine Eesti riikliku iseseisvuse taastamiseks oli midagi pöördumatut või lihtsalt hetk. Eesti taasiseseisvumine ja oma riigi üles ehitamise protsess ei ole määratav ühe kuupäeva ja ühe sündmusega vaid on tärganud kodanikuühiskonna poolt suunatud järjepideva poliitika ja tegutsemise tulemus.

Näitus "Tähelepanu! 1991! Start " püüab tuua publikuni Eesti erinevate kohtade ootused ja lootused, ja vastata küsimusele, kui paljud 1991. aastal loodetust on 30 aastat hiljem täitunud. Rändnäitusel seame keskmesse üksikisiku ja kohaliku kogukonna perspektiivi. Uurime tollaseid kohapealseid olusid ja meeleolu Kuresaare, Rakvere, Valga, Narva, Tartu ja Tallinna inimeste näitel. Saame teada, kas inimeste eluga rahulolu on aastatega muutunud ja kuidas vaadatakse täna tollastele oludele tagasi?

Kõiki neid teemasid analüüsiv ajaloolabor paikneb 12-meetrises merekonteineris, mis annab võimaluse eksponeerida vestlustel kohalike inimestega üles võetud videomaterjali ning pakkuda kaasavat külastuskogemust. Laboris analüüsitakse sündmuseid, mida kohalikud kogukonnad pidasid omariikluse taastamise aastatel kõige olulisemaks ning uuritakse, kuidas need suhestasid ametliku poliitikaga. Läbi erineva taustaga inimeste lugude antakse ülevaade omaaegsete kogukondade ootustest ja nende täitumisest. Ajaloolabor aitab ka põlvkondi, kes otsestest sündmustest osa ei saanud, Eesti Vabariigi taassünni lugu ja edasist arengut mõista.

28. maist 31. oktoobrini läbib rändnäitus oma teel Tallinna, Rakvere, Jõhvi, Narva, Tartu, Valga, Pärnu ja Kuressaare. Narvas on näitus avatud 2.-29. augustini Narva linnuse läänehoovis. Sellega kaasas käivad hariduslikud tegevused väärtustavad kohta ja on olulised praegustele kogukondadele kohaloo mõtestamiseks. Igas kohas toimub ühepäevane ajaloofestival. Narvas toimub ajaloofestival 20. augustil.

Projektis osalevad: SA Eesti Ajaloomuuseum, Saaremaa Muuseum, SA Virumaa Muuseumid, Tartu Linnaajaloo Muuseumid, Valga Muuseum, SA Narva Muuseum, Pärnu Muuseum ja Jõhvi Muuseumi Selts. Näitus on valminud Kultuuriministeeriumi Muuseumide kiirendi toetusel.

Narva muuseum

Lisatud 05.08.2021, 07:33
Muudetud 05.08.2021, 07:54

eelmine järgmine