Narva linn


Eesti sügispealinn Narva muutub taas kultuurielu pärliks

Narva - Eesti sügispealinn

2019 detsember/ Narva Eesti sügispealinn

23. septembril saab Narva Eesti sügispealinna tiitli ning pakub linna elanikele ja külalistele kaasahaaravat rännakut klassikalise ja nüüdisaegse kunsti maailma. Kolmeks kuuks täitub linn huvitavate ja erisuguste sündmustega, mis kestavad 21. detsembrini.

Sügispealinna sündmuste sarja avab ainulaadne kontsert "Klassikast rokini", kus astuvad üles kahe suure ooperiteatri – Venemaa Suure Teatri ja Maria teatri – solistid. Kaks teatrit ja kaks ooperikooli ühel laval. Kontserdi ainulaadsus seisneb ka repertuaaris: kahte eri žanri ehk klassikat ja rokki saab sel õhtul kuulata suurepäraste ooperihäälte esituses maestro Anatoli Štšura juhatatava Narva Linna Sümfooniaorkestri saatel.

Sügispealinna programm on täis uusi kontserte, festivale, näitusi ja teatrietendusi. Oktoobrit saab õigusega nimetada teatrikunsti kuuks.

Juba viieteistkümnendat korda toimuva teatrifestivali "Kuldne mask Eestis" raames saab Narvas näha Moskva Mossoveti nimelise Riikliku Akadeemilise teatri etendust "Kõik pole kassile vastlapäev" Aleksandr Ostrovski näidendi ainetel. Etendus kandideeris 2017. aastal „Kuldse maski” auhinnale kategooriates „Parim draamalavastus, väikevorm”, „Parim lavastajatöö” ja „Parim meesnäitleja” (Jevgeni Steblov).

Esimest korda saab Eestis näha põnevat, uskumatuid emotsioone pakkuvat šõuetendust "Tesla", mis on segu teadusest ja kunstist. Lummava välguetenduse ja näitlejate kaasahaarava mängu sümbioos, mis leiab aset Suure Geeniuse saladustega seotud kiiresti arenevate sündmuste taustal, kannab endas nii meelelahutuslikku kui ka hariduslikku eesmärki. See on tõetruu lugu Nikola Tesla elust ja loomingust, unistustest, suurtest avastustest, tavapäratutest lahendustest ning sellest, kuidas kujunes XX sajandi ja tänapäeva maailma pale.

Publiku tähelepanu köidab kahtlemata ballett-fantaasia „Luikede järv”, mida saab kultuurimaja Rugodiv laval näha Peterburi Festival Balleti trupi esituses. „Luikede järv” on üks kuulsamaid klassikalisi ballette. See Tšaikovski repertuaari briljant Marius Petipa ka Lev Ivanovi lavastuses on tunnistatud Vene balletikunsti tipuks.

Teatrikeskuse Vaba Lava hooaja avab Vene näitleja ja lavastaja ning Moskva Kunstiteatri stuudiokooli õppejõu Juri Kvjatkovski dokumentaaletendus „Lõhe”. Lavastus põhineb Narva ja Ivangorodi elanike lugudel ning jutustab sellest, kuidas on muutunud inimeste elu riigipiiri tekkimisega 1990. aastal. Laval saab näha nii Eesti teatrite kui ka Moskva teatri „Masterskaja Brusnikina” näitlejaid. Teatritrupp, mille koosseisus on nii Eestist kui ka Venemaalt pärit näitlejad, hakkab intervjueerima kohalikke elanikke, kelle lood kajastuvadki dokumentaallavastuses.
Näha saab ka Paide Teatri uut lavastust „Ma olen tuul”. Paide Teater on loodud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetanud näitlejate-lavastajate poolt.

Kolmeks kuuks jääb teatrikeskuses avatuks Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks valminud rändnäitus „Eesti läbi 100 silmapaari”. See on pildiline Eesti lugu, mida jutustab 100 eestlast vanuses 1–100 aastat.

Sügispealinn saab sel aastal juurde uue idufirmade arengu ja visuaalse multimeedia keskuse OBJEKT, mille avamine on kavandatud just sügisperioodile.

Üks kõige uuemaid kultuurisündmusi sel sügisel on filmifestival KinoFF, mille korraldab populaarne Pimedate Ööde Filmifestival ehk PÖFF. Uus festival leiab aset Eesti kõige venekeelsema piirkonna kahes linnas ja keskendub eelkõige Vene filmikunstile. Festivalil linastub umbes 20 filmi ja kohale tulevad ka Vene filmitegijad, kes saavad oma teoseid isiklikult tutvustada. 15.–17. novembril, PÖFFi esimesel nädalavahetusel, linastuvad filmid KinoFFi raames Narva Apollo kinos.

Sügispealinna kõikidel väljakutel hakkab kostuma muusikat klassikast rokini ja folgist džässini.

Novembris Tartu Ülikooli Narva kolledžis toimuv rahvusvaheline džässmuusika festival IDeeJazz'19 kujuneb tõeliseks kingituseks kõikidele žanri austajatele ja veel üheks tähtsündmuseks kultuuriprogrammi raames.

Narva populaarse muusikaklubi Ro-Ro Art Club kahel korrusel müristavad kolmepäevase rokkfestivali „Gratši uleteli” raames rokkmuusikat Eesti, Venemaa ja Baltimaade ansamblid.

Klassikalise muusika austajad leiavad kindlasti tee Narva Linna Sümfooniaorkestri kontsertidele. Oktoobris astuvad programmi Concerto Grosso raames koos sümfooniaorkestriga üles Peterburi Filharmoonia Akadeemilise Sümfooniaorkestri tunnustatud kollektiivi solistid. Novembris toimub aga Narva Linna Sümfooniaorkestri juubelikontsert. Muusikud tähistavad orkestri 25. sünnipäeva. Juubelipidustustel astuvad üles nii vanad sõbrad kui ka uued ja eredad solistid.

Täiesti uued kontserdid lisavad sügispealinna sündmuste kavva erilist võlu.

9. novembril 2019 saab 90-aastaseks legendaarne Vene helilooja ja pianist Aleksandra Pahmutova. Oma pika loomeelu jooksul kirjutas ta üle 400 laulu, millest suur osa sai oma ajastu sümboliks. Aleksandra Pahmutova laule on esitanud ja esitavad praegugi estraadi tippartistid.
9. novembril annavad kultuurimajas Rugodiv Aleksandra Pahmutova juubeli auks kontserdi külalised Peterburist: muusikaline kooslus „Peterburi baritonid”. Kontserdil astub üles ka Eesti vokalist Jelena Kolomijtseva. Esitusele tulevad kuulsad ja armastatud lood.

Teatritööstuse uue suuna – püstijalakomöödia – austajaid rõõmustab sel sügisel suur huumorikontsert „Paljas huumor”, kus astuvad üles nii Eesti kui ka Venemaa humoristid.

Uute sündmuste kõrval leiab kavast ka traditsioonilisi, publiku poolt palavalt armastatud kultuuri- ja spordiüritusi: ilu- ja fitnessivõistlus „Fitness Model Estonia”, rahvusvaheline maleturniir „Läänemere maletähed”, toidufestival „Silmupäevad”, rahvusvaheline fotofestival „Narva sügis”, iluvõistlus „Miss Narva”, mille galakontserdil esineb ansambel Marsell, ja palju muud.

Traditsiooni kohaselt lõpetab sügispealinna programmi suurejooneline galakontsert. Kultuurimaja Rugodiv laval kutsuvad sügist ära saatma ja talve tervitama Loode-Venemaa sümfooniaorkestrite virtuoossed muusikud. Kollektiivi koosseis on ainulaadne, sest sinna kuulub 20 professionaalset muusikut, kellest igaüks on kontsertmeister või orkestripillide kollektiivi juht – need on äärmiselt andekad, meisterlikud ja omapärased artistid. Need orkestrijuhid saavad harva ühel laval kokku. Ka kontserdikava on nendele muusikutele iseloomulik – kuulsate valsside omapärased tõlgendused ja arranžeeringud nihutavad valsimuusika piire. Kontserdikava ilmestavad oma vokaaliga Eesti Rahvusooperi solist, värvikas bariton Rauno Elp ja rahvusvaheliste konkursside laureaat, suurepärane sopran Jelena Kolomijtseva.

Üksikasjalik teave sügispealinna oktoobri-, novembri- ja detsembrikuu ürituste kavade kohta on kättesaadav Narva linna kodulehel.

Lisainfo:
Juliana Janno
Narva Linnavalitsuse Kultuuriosakond
tel 3599229
juliana.janno@narva.ee

Lisatud 05.09.2019, 12:01
Muudetud 30.11.2019, 23:58

eelmine järgmine